Planned Sessions
Chairs

Accepted invited speakers
(18 + 2 min)

1 Catalysis and reactivity
Suzanne Bart
Karsten Meyer
John Arnold (U of C, Berkeley, USA)
James Boncella (Los Alamos Ntl Laboratory, USA)
Sara Colussi (U of Udine, Italy)
Moris S. Eisen (Israel Inst. Technology)
Sophie Guillaume (U of Rennes, France)
Gregory Nocton (École Polytechnique, Paris, France)
Peter Roesky (KIT, Karlsruhe, Germany)
Marta Falcone (EPFL, Switzerland)
Joy Farnaby (U of Glasgow, U.K.)
Yawen Zhang (Peking U, Beijing, P.R. China)
Olaf Walter (JRC Company, Germany)
Jeremy Hilgar (U of C, San Diego, USA)
2 Coordination chemistry & extended structures
Klaus Müller-Buschbaum
Louise Natrajan
Glen Deacon (Monash University, Australia)
Richard A. Wilson (Argonne Ntl Laboratory, USA)
Radmila Faizova (EPFL, Switzerland)
Peter Junk (James Cook U, Australia)
Juliane März (Inst. Res. Ecology, Dresden, Germany)
David Mills (U of Manchester, U.K.)
Jennifer Molloy (U Grenoble Alpes, France)
Valérie Pierre (U of Minnesota, USA)
Dmitrii Roitershtein (Russ. Acad. Sci., Moscow, Russia)
Daniel Werner (U of Cologne, Germany)
3 Molecular magnetism
Richard A. Layfield
Richard Layfield (U of Sussex, U.K.)
Trevor Latendresse (Texas A&M U, College Station, USA)

Floriana Tuna
(U of Manchester, U.K.)
Kevin Bernot (INSA, Rennes, France)
Fabrice Pointillart (U Rennes 1, France)
Peng Zhang (U of Stuttgart, Germany)
4 Biosciences and medicine
David Parker
Peter Caravan
Peter Caravan (Harvard Medical School, USA)
Carlos Platas-Iglesias (U da Coruña, Spain)
Lorenzo Tei
(U Amadeo Avogadro, Italy)
Raphaël Tripier (U of Bretagne, Brest, France)
Kellie Tuck (Monash U, Melbourne, Australia)
Carlos Geraldès (U of Coïmbra, Portugal)
5 Theory and spectroscopy
Laurent Maron
Lorenzo di Bari (Università di Pisa, Italy)
Elisabeth Suturina
  (U of Southampton, U.K.)
Valérie Vallet (U of Lille, France)
Victoria Berryman (U of Manchester, U.K.)
Andrew Kerridge (Lancaster U, U.K.)
Tao Wu (Academy of Sciences, Czech Republic)
6,7 Luminescence & applications
Luis D. Carlos
William Gillin
Luis D. Carlos (U of Aveiro, Portugal)
Svetlana Eliseeva
(CBM, Orléans, France)
Miki Hasegawa (Aoyama Gakui University, Japan)
Lada Puntus (Russ. Acad. Sci., Moscow, Russia)
Lingdong Sun (Peking University, P.R. China)
Flavia Artizzu (Ghent U, Belgium)
Eszter Borbas (Uppsala U, Sweden)
Teresa Delgado (U of Geneva, Switzerland)
Jiajia Guo (U Paris Sud, France)
Anna Kaczmarek (U of Ghent, Belgium)
Marcin Runowski (A. Mikiewicz U, Poznan, Poland)
Olivier Sénèque (U of Grenoble Alpes, France)
Fernando Sigoli (UNICAMP, Brazil)
Thomas J. Sörensen (U of Copenhagen, Denmark)
Angélique Sour (U of Strasbourg, France)
8 Clean technologies
Maria Rute Ferreira André
Susan Kauzlarich
Rute Ferreira (U of Aveiro, Portugal)
Bolong Huang (Polytechnic U, Hong Kong, SAR, P.R. China)
Zhiguo Xia (U Sci.Technol. Beijing, P.R. China)
Markus Zegke (U of Cologne, Germany)
Jie Zheng (Peking U, P.R. China)
Judith Riedhammer (FA U Erlangen-Nürnberg, Germany)
9 Solid state physics & magnetism
Vitalij K. Pecharsky
Isadora Rodriguez (KU Leuven, Belgium)
Hübner Julia Maria (Max Planck Inst. Dresden, Germany)
10 Extraction, separation & recycling
Koen Binnemans
Isabelle Billard (LEPMI, Grenoble, France)
Jason Love (U of Edinburgh, U.K.)
Alain Rollat (Private Consultant, Paris, France)
Fuxiang Cheng (China Minmetals, Beijing, P.R. China)
Ajay B. Patil (PSI, Villigen, Switzerland)
11 Geology, resources & criticality
Frances Wall
Michael Kumke (U of Pottsdam, Germany)
Louise Natrajan (U of Manchester, U.K.)
Marc Schmid (M. Luther King U, Germany)
Frances Wall (U of Exeter, U.K.)